Forkastet skolen Samtalen
Som ung kristenradikaler avviste Hillsong-pastor Alexander Botn (30) behovet for utdannelse.

 

Tekst og foto: Karl Andreas Jahr

– Det spørsmålet har jeg fått tusen ganger.

Lokalpastor i Hillsong Drammen, Alexander Botn, snakker om å kopiere det australske menighetskonseptet. Er det galt?

Selv har han vært aktiv i menigheten Pinsekirka Filadelfia, Ålesund så godt som hele livet. Hillsong har vært en viktig ingrediens og inspirasjon siden tidlig i tenårene. Han gikk på bibelskolen til Hillsong i Sydney, før han tok med seg mye av det han hadde lært hjem til menigheten, der han ble ansatt som ungdomspastor.

FLERE PORTRETT finner du her

– Dette var en tid da mange kirker lot seg inspirere av Hillsong. Da ble man beskyldt for å være Hillsong-kopier.

– Og det var jo sant? 

– Joda, det kan jeg godt innrømme. Men vi kopierte ikke Hillsong, men hjertet til Hillsong.

Jeg var vel kanskje for ung til å døpe meg uten samtykke.

Undervurdert kopiering

Samtalen dreier seg videre om kopiering har fått et ufortjent dårlig rykte. På mange måter kan man si at vi alltid har kopiert hverandre. De som fulgte Martin Luther, kopierte ham. T. B. Barratt tok med seg det han hadde sett og opplevd i Los Angeles tilbake til Norden. Ulf Ekman og Åge Åleskjær tok med seg det de hadde sett og opplevd i Tulsa av Kenneth Hagin. Paulus sa: «Ha meg til forbilde slik jeg har Kristus til forbilde.»

Moderne historie viser noe av det samme. På 1800-tallet valgte Japan, med få naturressurser, å lære av Vesten, mens stolte Kina mente de ikke hadde noe å lære. Kina måtte nå bunnen under Maos død før de innså at de hadde noe å lære av de velfungerende landene i vest.

– Mange tenker at kopi vil si fravær av Ånd. Jeg tror det er …

  • Les ukens portrettet. Kjøpe eAvis her.
  • Ønsker du å abonnere på vår papirutgave? Bestill Korsets Seier her.

 

kommentarer


Anbefalte innlegg