Skuffende oppmøte  Kristenliv

Kun 15 mennesker deltok da Pinsebevegelsen arrangerte seminar om overgrep forrige helg. 

 

Tekst og foto: Deborah Selbekk Lunde 

Arrangørene er skuffet etter at kun en håndfull mennesker møtte opp på kurset «Trygge kirker» som ble avholdt ved Markus kirke i Oslo sentrum forrige lørdag. Formålet med kurset var å undervise barne- og ungdomsledere ved norske pinsemenigheter om hvordan de skal avdekke og forhindre vold og seksuelle overgrep mot barn og unge.

BAKGRUNN: Kurser pinsemenigheter om vold og overgrep.

Kun 15 påmeldte 

Det var Pinsebevegelsens Barne- og Ungdomsutvalg (PBU) og Rebekka Svardal Lund, pastor i Salt Trondheim, som hadde presset på for at arrangementet skulle finne sted. PBU hadde invitert to sosionomer fra Kristiansand til å holde foredrag for forsamlingen. Siri Søftestad og Inger Lise Andersen har i flere år har jobbet med kartlegging av overgrep mot barn og unge i Norge.

I forkant av seminaret hadde både PBU, Pinsebevegelsen og Korsets Seier informert om kurset, og alle som jobber med barn og unge i menighetssammenheng ble oppfordret til å delta på kurset. Likevel var det kun 15 personer som valgte å melde seg på.

Det er mange færre her enn det vi hadde håpet.

Skuffet over menighetene

Rebekka Svardal Lund var ikke fornøyd med antallet påmeldte.

– Vi hadde håpet at mange flere skulle komme, forteller hun.
– Alle som jobber med barn og unge i menighet burde deltatt på dette kurset.

Også Elisabeth Hønsvall Eidevik fra PBU uttrykte skuffelse over det manglende oppmøte.

– Det er mange færre her enn det vi hadde håpet. Det er jo helt klart veldig synd, sier hun.
Begge er likevel klare på at det viktigste er at et arbeid nå er satt i gang.

– Man skal ikke forakte den spede begynnelse, sier Lund, som tross alt er fornøyd med å være i gang.
– Dette har vært min hjertesak siden jeg var 20 år. Nå er jeg 41, så dette var på høy tid, sier hun.

LES OGSÅ: Ungdomsleder i pinsemenighet dømt for voldtekt.

Utarbeidet rutinehåndbok 

Det ble i forkant av kurset utarbeidet en rutinehåndbok for hva ledere i menigheter burde gjøre om de mistenker at barn i menigheten blir utsatt for overgrep, enten i menigheten, på skolen, hjemme eller i fritiden. Lund er likevel klar på at det ikke er nok å kun lese denne håndboken, men at menigheter må sende sine medarbeidere på kurset.

– Vi må ta Jesu ord på alvor når han sier at det vi gjør mot en av hans minste, det gjør vi mot ham.

Neste kurs avholdes i Sandnes 11. november. Da håper hun at flere kommer til å delta.

Trykk her for å melde deg på kurset.

kommentarer