Den krevende forbønnen Reportasjen
Linda og Erik har begge cerebral parese. Det kan være krevende, både i og utenfor menigheten.

 

Tekst: Ane-Marthe Hop-Hansen
Foto: Vik Foto

14. desember i 1966 kom en velskapt jente til verden på Kongsberg sykehus. To timer etterpå ble hennes tvillingbror født. Den lille gutten var utmattet og blå av oksygenmangel. Legene og sykepleierne var ikke klar over at den nybakte trebarnsmoren hadde rhesus negativ blodtype, og de tenkte heller ikke på å undersøke det. Denne forglemmelsen førte til at Eriks tvillingsøster ble funksjonsfrisk, mens han fikk cerebral parese (CP).

I dag, 50 år senere, sitter Erik i leiligheten sin i Sarpsborg sammen med sin kone Linda (50). Begge har CP, og de ønsker å ha et godt liv. Utfordringer har de møtt hele livet, også i menigheten.

  • Les Erik og Lindas rørende og ærlige vitnesbyrd i denne ukas Reportasje. Kjøp eAvis her.
  • Ønsker du å abonnere på vår papirutgave? Bestill Korsets Seier her.

kommentarer